Konflikt na Ukrajině se stal do značné míry (také) polygonem pro nové zbraňové systémy, a to včetně hypersonických raket.
V březnu 2022 použilo Rusko poprvé v bojových podmínkách hypersonickou raketu Ch-47M2 Kinžal. Rakety byly vypáleny z nosiče MiG-31K. Raketa zasáhla a zničila podzemní muniční sklad v Ivano-Frankovské oblasti na západě Ukrajiny.
Kinžal může rozvinout rychlost až M=12, tj. dvanáctinásobek rychlosti zvuku. Její dolet může dosáhnout až 3000 km. Vzhledem k vysoké kinetické energii může raketa penetrovat i cíle umístěné hluboko pod zemí nebo jinak dobře chráněné. Raketa může manévrovat, což ji spolu s hypersonickou rychlostí umožňuje překonat jakýkoliv soudobý protiraketový systém.
Ve čtvrtek 21. listopadu nasadilo Rusko ve válce s Ukrajinou poprvé novou, experimentální balistickou raketu středního doletu RS-26 Rubež zvanou Orešnik. Ta je derivátem známé mezikontinentální balistické rakety RS-24 Jars, kterou má ruská armáda již ve výzbroji. RS-26 vznikla v podstatě ubráním jednoho ze stupňů Jars.
Raketa byla vystřelena z polygonu Kapustin Jar u Astrachaně a jejích šest konvenčních hlavic zasáhlo ve čtvrtek ráno průmyslový závod Južmaš ve městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk). Južmaš je výrobcem raket a raketových motorů. Krátce před útokem Rusko vyrozumělo Spojené státy.
Samozřejmě se v tomto případě nejedná jen o novou raketu a její nasazení právě v těchto dnech rovněž nebylo náhodné. Jde o (další) mezník ve válce na Ukrajině. Vzletová hmotnost rakety Orešnik je až 60 tun a její dolet je okolo 5500 km. Může proto zasáhnout jakýkoliv cíl nejenom na Ukrajině, ale i v Evropě. Raketa může být nosičem jaderných hlavic. A to je zjevně zpráva, kterou vyslal Kreml Západu krátce poté, kdy prezident Biden povolil nasadit rakety ATACMS a britské Storm Shadow k útokům na cíle v hloubce Ruska.
Orešnik je hypersonická raketa nesoucí až šest hlavic. Během letu raketa manévruje a dosahuje rychlosti až M=10. Tím nedává soudobé protiraketové obraně žádnou šanci.
Výrobu balistických raket středního doletu zakazovala smlouva INF, kterou podepsali prezidenti Michail Gorbačov a Ronald Reagan v roce 1987. Spojené státy v srpnu 2019 od smlouvy odstoupily ( https://www.defense.gov/News/News-Stories/article/article/1924779/us-withdraws-from-intermediate-range-nuclear-forces-treaty/). Americká administrativa zdůvodnila své rozhodnutí údajným porušováním smlouvy a obavami spojenými s rozšiřováním raketového arzenálu Číny (která nebyla členem dohody INF). Shodou okolností to bylo v době vlády prezidenta Trumpa.
Raketu vyvinul Moskevský institut tepelné technologie a vyrábí ji firma Votkinsk, která je rovněž výrobcem střel Iskander. (Foto: Kyiv Post, The Economist, The Independent)
... a celé to bylo obalené moskevským PR kabátem ...
www.themoscowtimes.com/2024/12/03/exclusive-kremlin-stages-oreshnik-propaganda-blitz-as-nuclear-threats-lose-their-potency-a87206
nejrozumnější komentář, co jsem kde viděl https://www.facebook.com/photo/?fbid=9102151773142322&set=a.183595371664718
MK:...hm, tak až to bude, tak jestli to budeš moci řešit.
Petrp - resil bych, co bylo, ne, co mohlo byt.
OM - snimek pochazi z "nasi" druzice Kopernikus (nasi = ESA).
MK....řešíš něco, co je jedno, pokud by byla nabita jadernými hlavicemi tak nepřesnost pár set metrů je fakt jedno.
Smiřme se s tím, že víme, že nic nevíme. Ten snímek taky může být fejk, přeci se Ukrajinci Rusům hned nepochlubí, že fabrika "lehla popelem".
A k příslušnosti článku na planes:
když se tu píše i o vojenských letadlech a civilních raketách, proč by se nemohlo psát i o vojenských raketách?
Jen by ten článek měl být poněkud technicky fundovanější, tohle je spíš senzace z Blesku.
Po alternativních důkazech pídíte Vy.
Satelitní snímky jsou přesvědčivé. Ale chápu, že Vaše víra i hory přenáší. Až budete mít něco, co podporuje Vaší víru, ukažte a ozdrojujte.
Do té doby jenom plácáte a je zbytečné s Vámi trávit další čas.
Ano, další oblíbený argument z kategorie plochozemců: okamžitě mi předložte důkazy, kterým JÁ budu věřit. Já je nemám, stejně jako vy nemáte důkazy, že ji netrefila... Na rozdíl od vás, jen říkám, že z jednoho rozmazaného snímku se nedá usoudit, jestli hlavice bez bojové nálože cíl trefila, nebo ne.
Budete se muset smířit s tím, že prostě tu fabriku ruská raketa netrefila.
Pokud máte důkazy o tom, že jí trefila, ukažte je.
43 records
Copyright © 1999-2025 planes.cz | CMS
Co to dělá tady? Tohle je TV Barrandov nebo co, že jsou tady tyhle články?
To jako tohle majitel serveru dopustí?